Śledź po kaszubsku często pojawia się na wigilijnym stole w wielu polskich domach – nic dziwnego, jest to proste i bardzo smaczne danie, które przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom rybnych potraw. Jak przygotować śledzia po kaszubsku? Jakich składników potrzeba do takiego posiłku? Podpowiadamy.
Śledź po kaszubsku – przepis na regionalny przysmak
Kaszuby to region słynący z wielu różnorodnych przepisów na śledzie. Nic dziwnego – ryby te są tam bowiem bardzo popularne ze względu na oryginalne walory smakowe i pozytywny wpływ na zdrowie. Do przygotowania śledzia po kaszubsku (np.: https://www.lisner.pl/przepisy/sledz-po-kaszubsku) samemu w domu niezbędne będą produkty, takie jak:
- kilka dobrej jakości filetów ze śledzia w oleju,
- czerwona cebula,
- marchewka,
- kilka łyżek octu,
- kilka łyżek sosu pomidorowego,
- przyprawy: sól, cukier, pieprz, ziele angielskie, gorczyca, majeranek.
- suszone śliwki lub rodzynki według uznania,
Jak zrobić śledź po kaszubsku przepis krok po kroku
Żeby przygotować śledzie po kaszubsku najpierw należy pokroić cebulę i marchewkę i poddusić na patelni. Gdy warzywa będą miękkie przychodzi kolej na sos pomidorowy, rodzynki lub śliwki oraz solidną garść przypraw. Wszystko powinno smażyć się jeszcze przez chwilę, tak by smaki dobrze się połączyły. Filety śledziowe należy odsączyć z nadmiernej ilości oleju i pokroić na kilkucentymetrowe kawałki. Następnie przekładać naprzemiennie w szklanym naczyniu – raz warstwa sosu, raz śledzia. Każdy kawałek należy oblać zalewą, tak by przeszedł aromatycznym smakiem. Taką mieszankę odstawić na kilka godzin lub nawet na jeden dzień – będą wtedy najsmaczniejsze.
Jak podawać śledzie po kaszubsku?
Ten rodzaj dania ze śledziem prezentuje się wyśmienicie na wigilijnym stole, wśród innych rybnych potraw. Wyróżnia go oryginalna barwa oraz smak, który zapada w pamięć. Wiele osób tę potrawę spożywa z pieczywem – np. małymi bułkami. Mimo że śledzie po kaszubsku często przygotowuje się na wigilię lub w okresie świąt Bożego Narodzenia to równie dobrze będą smakowały przez cały rok – jako przekąska na imprezy i domówki, ale i kolacja każdego dnia. Sekret śledzi po kaszubsku tkwi w połączeniu ostrego, słonego i słodkiego smaku.