Co można użyć zamiast cukru?

Nie tylko okres przedświąteczny charakteryzuje się zapotrzebowaniem na cukier, ponieważ produkt ten obecny jest standardowo w codziennym życiu. Cukier dodawany jest do wielu potraw oraz wypieków, a słodzi się nim również kawę albo herbatę, czy używa jako konserwantu podczas przygotowywania przetworów. Nie każdy jednak może spożywać cukier, a jednocześnie coraz więcej osób jego spożycie ogranicza ze względów dietetycznych. Czym można cukier zastąpić, aby móc mimo tego cieszyć się słodkim smakiem?

Czym jest erytrytol?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że istnieje całkiem spora grupa syntetycznych słodzików, ale erytrytol do nich nie należy. Jest to organiczny związek chemiczny, czyli naturalny, występujący m.in. w owocach, w czerwonym winie, czy w wodorostach, a także w porostach. Są to jednak ilości niewielkie i dla pozyskiwania przemysłowego ertrytolu wykorzystuje się fermentację glukozy przez drożdże.

Erytrytol jest dosyć powszechnie stosowanym i akceptowanym dodatkiem do żywności, a szczególnie do słodzenia napojów oraz w żywności określanej jako dietetyczna. Na etykietach artykułów spożywczych oznaczany jest na symbolem E968, a jego słodkość jest określana na ok. 70-90 procent zwykłego cukru.

Gdzie erytrytol może być stosowany?

Erytrytol nie ma żadnej wartości energetycznej, czyli jego użycie oznacza spożycie zera kalorii. Z tego względu jest słodzikiem wskazanym wszystkim osobom pilnującym kalorii, a także unikających cukru ze względu na jego szkodliwość. Ponadto erytrol nie wchodzi w interakcję z bakteriami w obrębie jamy ustnej, w związku z czym nie powoduje próchnicy i uznawany jest za bezpieczny dla zębów. Jest bardzo korzystny dla diabetyków, ponieważ pozwala na przygotowywanie słodkich potraw i napojów bez obaw o skutki niepożądany – indeks glikemiczny erytrytolu wynosi zero. W warunkach domowych słodzik można wykorzystywać:

  • do słodzenia kawy, herbaty, koktajli;
  • do przygotowywania wypieków.

Warto dodać, że erytrytol nie wywołuje skutków ubocznych, a nawet jest przyjazny dla cukrzyków, poprawiając m.in. elastyczność tętnic.